TIMES-Україна це лінійна оптимізаційна модель енергетичної системи, яка відноситься до класу моделей MARKAL/TIMES 1 2. Вона забезпечує багато-технологічне представлення енергетичної системи (знизу–вгору) для оцінки енергетичної динаміки в довгостроковій перспективі 3 .Українська енергетична система у моделі поділена на сім секторів (Рисунок наведено нижче). Таким чином, структура моделі TIMES-Україна відповідає методологічному підходу Державної служби статистики України 4 (узгоджено з методологією Євростату та МЕА) для енергетичної статистики. На даний момент в моделі представлені понад 1,6 тис. технологій.
До початку проекту база даних моделі містила економічну та енергетичну статистику за 2005-2012 рр., а модель була повністю відкалібрована за 2005, 2009 та 2012 роки (крім параметризації процесів, інші параметри моделі були належним чином оцінені для відображення енергетичного балансу; будь-який з відкаліброваних років може бути використаний як базовий рік для розрахунків). У рамках проекту база даних моделі була доповнена даними за 2013-2015 рр., що дозволило переглянути параметри енергетичних технологій. Крім того, деякі ключові вхідні дані, такі як виробництво енергії, міжнародна торгівля, виробничі показники електростанцій і котлів, також були внесені за 2016-2018 рр. Незважаючи на те, що модель не була повністю відкалібрована за новим базовим роком (2015), точність розрахункового енергетичного балансу на 2015 р. у порівнянні зі звітнім документом є досить високою. Повне калібрування моделі за 2015 р. буде завершено найближчим часом.
Промислові користувачі в моделі розділені на дві категорії залежно від рівня енергоємності виробництва. Енергоємні галузі представлені продукто-специфікованими технологіями. Споживання енергії в інших галузях промисловості представлене за чотирма типами процесів: електричні двигуни, електрохімічні процеси, теплові процеси та інші процеси.
Споживання електроенергії домашніми господарствами та комерційним сектором визначається найбільш енергоємними категоріями споживчих потреб, такими як опалення та охолодження житла, нагрів води, освітлення, приготування їжі, холодильники, прання та сушіння одягу, миття посуду та ін.
Транспортний сектор представлений за видами транспорту: автомобільний, залізничний, трубопровідний, авіаційний і водний. Енергетичними послугами, які забезпечуються технологіями автомобільного та залізничного транспорту, є перевезення пасажирів і вантажів.
Сільськогосподарський сектор поділяється на рослинництво, тваринництво, місцевий транспорт та ін.
Моделі енергетичних систем, такі як TIMES-Україна, зазвичай застосовуються для довгострокового аналізу шляхів розвитку енергетичної системи. Змінивши припущення щодо рівня енерговитрат, технологій, цін або інших екзогенних змінних, можна проаналізувати відповідні сценарії. На першому етапі розробляються сценарії без заходів (базовий сценарій). На наступному етапі сценарії розробляються шляхом запровадження додаткових обмежень або цілей щодо енергетичної системи для оцінки впливу різних політик. Результатом моделювання є оцінка найменших витрат для всієї енергосистеми за заданих умов і обмежень.
Модель TIMES-Україна задовольняє методичним рекомендаціям міжнародних організацій щодо розробки енергетичних та екологічних прогнозів. Зокрема, рекомендаціям Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату щодо розробки національних повідомлень 5.
Моделі типу TIMES-Ukraine використовують для наступних завдань: - oцінка оптимальної технологічної структури енергосистеми за критерієм мінімізації загальної дисконтованої вартості системи 6 7 8 9 - аналіз структури енергетичних, матеріальних і фінансових потоків у системі з урахуванням торгівлі ресурсами 10 11 12 - оцінка потенціалу енергозбереження, відновлюваних джерел енергії, нових видів енергії та палива та визначення пріоритетності інвестицій на основі оптимізації витрат 13 14 15 16 - прогнозування динаміки викидів парникових газів 17 18 19 - виявлення можливих загроз енергозабезпеченню країни та визначення заходів щодо їх запобігання 20 21 22 - оцінка впливу енергетичної, економічної, екологічної, кліматичної, промислової, сільськогосподарської, транспортної, інноваційної та іншої політики на розвиток енергетики 23 - дослідження переваг та ризиків інтеграційних процесів та міжнародних зобов'язань в енергетичній, екологічній, кліматичній та інших сферах 24